top of page
pexels-anna-shvets-3845492_edited.jpg

Neštovice - Varicella

Varicella – Plané neštovice

 

Onemocnění se projevuje výsevem drobných puchýřků s červeným okolím, může být těžší či lehčí průběh. Puchýře se objevují po celém těle, ve vlasové části hlavy, genitáliích i na sliznicích, může se objevit teplota, bolest hlavy, bolesti v krku, Dítě je infekční 2 dny před vysetím puchýřů a po celou dobu výsevu až do zaschnutí puchýřů.

 

Inkubační doba je 3 týdny, pozor u osob starších či oslabených, které již neštovice prodělaly, může vyvolat styk s neštovicemi pásový opar.

 

Jelikož se jedná o neuroinfekci, velkou zátěž pro dětský organismus, je potřeba dítěti dopřát alespoň týden po zaschnutí puchýřů rekonvalescenci. Dítě je nutné v letních měsících ještě minimálně 14 dní chránit před sluncem, nosit pokrývku hlavy a pobývat spíše ve stínu.

 

Léčba - doporučení:

 

Časté sprchování nejméně 4x denně vlažnou vodou

 

Koupele či oplach v roztoku hypermanganu.

 

Návod: Rozpusťte ve vodě množství krystalů cca na špičku nože, roztok musí být slabě růžový – nikoli fialový. Nerozpuštěné krystaly mohou spálit pokožku, proto je nutné hypermangan důkladně rozpustit. Dokud nepřestanou „pouštět mlhu“, neposazujte dítě do vany.

 

Lokálně nemusíte mazat nic, můžete aplikovat gel ViraSoothe nebo v tenké vrstvě aplikovat pudr pro úlevu proti svědění.

 

Při svědění můžete podat ústy volně prodejné kapky Fenistil.

 

Při teplotě nad 38 stupňů snižujte teplotu, jak jste zvyklí.

bottom of page