top of page
pexels-helena-jankovičová-kováčová-10472186_edited.png

Výživa od 0 dní do 3 let

0 – 5 měsíc

Do 6. měsíce stačí Vašemu miminku jen kojení. Není potřeba dávat čaj ani vodu. V letních horkých dnech děťátko častěji přikládejte na kratší dobu, aby se napilo.

Pokud není děťátko kojeno, používejte na přípravu mléka do 4. měsíců převařenou balenou kojeneckou vodu. Až do zavedení prvního příkrmu ponechejte děťátku formuli 1.

Podávejte stále stejnou značku mléka. Pokud z nějakého důvodu mléko nevyhovuje a musíte ho vyměnit, dělejte to postupně po jedné dávce denně. Výměna mléka ze dne na den může u děťátka způsobit trávicí obtíže.

 

4. - 7. měsíc - ochutnávky

Dle alergologů je vhodné mezi 4. a 7. měsícem ochutnat lepek a všechny další potenciální alergeny. To znamená - nabídněte děťátku v množství jedné kávové lžičky obilnou kaši, rybu, ovoce, lžičku jogurtu a vařený žloutek. V jednom týdnu testujeme jen jednu potravinu, nezařazujte místo mléka, jde jen o to seznámit s potravinami organismus. Pokud máte obavy z alergické rekce, před podáním potřete potravinou rty. Nepodávejte, pokud kůže reaguje otokem nebo zarudnutím. Podle posledních výzkumů dětský organismus lépe přijímá potraviny a nevytváří alergie, pokud se s nimi v tomto období setká.

 

6. měsíc - zavádění nemléčných příkrmů

Začínáme přidávat zeleninový příkrm. Zelenina se začíná přidávat do poledního kojení tímto způsobem: 1. den lžička a nakojit, 2. den 2 lžičky a nakojit atd. až se Vám podaří nahradit polední kojení zeleninovým příkrmem. Základem zeleninového příkrmu je brambor a mrkev. Začněte samotným bramborem (můžete s trochou kojeneckého nebo mateřského mléka), za 3 dny přidejte k bramboru mrkev, 3 dny podávejte pouze mrkev a brambor, za další 3 dny můžete přidat další druh zeleniny. Přidávejte po 3 dnech vždy jeden druh zeleniny, abyste měli přehled, jak děťátko jednotlivé druhy zeleniny snáší (květák, zelené fazolky, dýně, brokolice, cuketa atd.). Zeleninový příkrm by měl mít 4 složky zeleniny. Pokud se Vám toto podaří a zelenina nahradí jedno denní kojení, můžete do "polévky" respektive zeleninové kašičky přidat maso. Doporučuje se maso v bio kvalitě - krátce žijících živočichů (krůta, králík) a hovězí/telecí maso, které má vysoký obsah potřebného železa.  Do jídla opět přidejte nejdříve jen lžičku, postupně můžete přidat více. Až toto zvládnete, přidejte do příkrmu lžičku kvalitního panenského olivového oleje nebo jiného tuku dle zvyklostí vaší rodiny. Je potřebný ke vstřebání vitamínů ze zeleniny, které jsou rozpustné pouze v tucích. Až příkrm nahradí polední kojení, můžete děťátku začít podávat tekutiny - ideálně čistou vodu.

 

7. měsíc

Můžete přidat stejným způsobem jako u zeleniny ovoce. Začněte ovocem rostoucím u nás. U alergiků/atopiků se doporučuje při prvním podání ovoce spařit horkou vodou. Opět zůstaňte 3 dny u jednoho druhu ovoce, abyste vyzkoušeli snášenlivost.

 

8. měsíc

Můžete pozvolna zařadit jogurt a obiloviny  - opět zkoušejte po 3 dnech.

 

10. měsíc

V 10. měsíci by mělo mít Vaše děťátko ještě 6 mléčných porcí - počítá se mezi ně i jogurt, kaše, sýry, máslo  apod.

 

Do roka dítěte nesolte a nedávejte mu vaječný bílek a tvaroh.

 

Po 1. roce již děťátko jí stejnou stravu jako dospělí. Stále šetřete se solí. Nezařazujte dítěti  zatím do jídelníčku uzeniny a tavené sýry.

 

Do 2 let se děti neomezují v tucích. Kojenecká mléka se klidně podávají do 3 let věku dítěte, běžné kravské mléko ale můžete používat na vaření a přípravu společných jídel. Mléko, jogurty i tvarohy plnotučné.

 

Pokud se Vám zpočátku nebude dařit - miminko stravu odmítá, zkuste to později a nevěště hlavu.

Stres spojený se stravou neprospěje ani Vám ani dítěti a zakládá na problémy do budoucna.

Na Vaše dotazy rádi odpovíme v poradně. Přejeme mnoho trpělivosti.

Pokud Vás toto téma více zajímá, Nutriklub připravil brožury, které se na níže přiložených odkazech můžete zdarma stáhnout:

bottom of page