Novorozenec

Co si pořídit před příchodem děťátka domů z porodnice:

1/ Za studena lisovaný slunečnicový olej na promašťování pokožky – prodává se v lékárně (nekupujte v potravinách)

2/ Líh na ošetření pupíčku + mulové čtverečky nebo špejličky

3/ Sudocrem nebo mastičku Rybilku na zadeček k prevenci opruzenin

4/ Imazol Crem/pasta – můžete koupit později, pokud by vznikly opruzeniny

5/ Jódový preparát pro maminku. Pokud se neléčí maminka se štítnou žlázou, měla by v průběhu kojení zařadit potravinový doplněk obsahující jód. Je důležitý pro vývoj děťátka, má vliv na intelekt a na imunitu a v potravě je ho nedostatek. Pokud již užíváte nějaký multivitaminový přípravek s obsahem jódů, není další přídavek nutný, pokud máte problém se štítnou žlázou, je potřeba užívání konzultovat s endokrinologem.

Co byste měli vědět:

  • Po narození je děťátko automaticky u stejné zdravotní pojišťovny jako maminka. Jakmile zjistíte rodné číslo děťátka, je potřeba přihlásit miminko na pojišťovně – není to automatický proces – ideálně do 10 dnů po příchodu z porodnice.
  • Koupat není nutné každý den, stačí 2-3x týdně. Do koupele nepřidávejte žádné přísady. Dokud není pupíček zhojen, nemáčejte ho při koupání, ošetřujte lihem 1-2x denně do zhojení. Je možné pro urychlení hojení kápnout do pupíčku mateřské mléko.
  • Pokožku pod plenkou natřete lehce při každém přebalení. Není potřeba dělat vrstvu.
  • První dny po návratu z porodnice není nutné se zatěžovat informacemi o očkování. Vše o očkování si povíme v poradně v 1 měsíci děťátka. První možné očkování děťátka je v 6 týdnech jeho věku a je nepovinné, povinné očkování můžeme zahájit až 9 týdnech. Budete mít tedy dost času ke zvážení všech možností.
  • Pokud Vám v porodnici nebylo provedeno vyšetření – otoakustické emise (OAE = vyšetření sluchu), je nutné, abyste děťátko nechali vyšetřit. Kontakt na pracoviště, která tyto vyšetření provádějí, Vám na dotaz rádi sdělíme.

Organizace poradny:

  • Poradny jsou z počátku každý týden, abychom se ujistili, že miminko dobře prospívá. Cca od 3 týdne se vídáme každých 14 dní a od 2. měsíce každý měsíc.
  • Do poradny Vás pozveme na konkrétní čas. U vchodu z ulice je na domě zvonek. Zazvoňte, vyčkejte, dveře lehce cvaknou, pak teprve zatáhněte a dveře za sebou zaklapněte. Pokud je to možné, nechávejte kočárek v přízemí, dům je opatřen kamerovým systémem.
  • Pokud byste chtěli použít výtah, je ovládán čipem, který je k dispozici v ordinaci. Pokud máte doprovod, můžete si pro čip dojít, pokud ne, zavolejte na telefon do ordinace, sestřička pro Vás přijde. V domě je hotel, recepce v přízemí je určena pouze pro hotelové hosty.

Ve 14 dnech věku děťátka:

V poradně dostanete:

1/ Recept na Vigantol = vitamin D. Je nutný ke správnému růstu a vývoji děťátka. Budete dávat 1 kapku denně. Na lžičku nakapete mateřské mléko a do něj kápnete jednu kapku Vigantolu. (Pokud byste kápli na prázdnou lžičku, kapka se rozetře a miminko nedostane potřebné množství.)

2/ Doporučení na ortopedii na vyšetření kyčlí. Vyšetření byste měli absolvovat do 1 měsíce děťátka, objednejte se prosím co nejdříve

Zpočátku nepotřebujete nic dalšího, pokud vzniknou nějaké problémy, budeme je řešit společně :-).